Smacznie i zdrowo? To możliwe!

smaczne i zdrowe potrawy

Może się wydawać, że wszystkie smaczne potrawy są raczej niezdrowe. Pomyślmy – gyros, pizza, o hamburgerach nie wspominając – to pyszne jedzenie i nie da się temu zaprzeczyć. Ale przy tym strasznie niezdrowe. Otyłość to powoli choroba cywilizacyjna, a objadanie się połączone z pochłanianiem konserwantów powoduje wiele innych schorzeń, również bardzo poważnych. Czy zatem można jeść zdrowo i smacznie? Naszym zdaniem jak najbardziej!

Oczywiście nie jest to takie łatwe. Przyrządzenie zdrowych potraw jest z reguły czasochłonne. Co więcej, zdrowe produkty same w sobie często do smacznych nie należą. Pomijając już na przykład warzywa, ale wszelkie ciemne ryże czy makarony są raczej średnio zjadliwe. Trzeba się napracować, żeby wydobyć z nich odpowiedni smak. Odżywiając się zdrowo warto również zwracać uwagę na dobór przypraw, jak również na składniki półproduktów. To wszystko sprawia, że naprawdę trudno wytrzymać dłużej na takiej diecie.

Ale czy zdrowe odżywianie to tylko sałatki i niedobre, ciemne pieczywo? Nic bardziej mylnego. Dużo jest potraw, również tych orientalnych, które są w miarę zdrowe, a przy tym smaczne. Weźmy za przykład chociażby takie sushi. Ryby są bardzo zdrowe, danie jest sycące, a przy tym nie jakoś specjalnie kaloryczne. Można? Można. Danie nie takie tanie, ale na początek przecież nie trzeba zamawiać wielkiego zestawu. Niektórzy nie mogą się przełamać, ale naprawdę warto. Tak jak ogólnie warto poznawać inne smaki niż te, do których jesteśmy przyzwyczajeni.

Bardzo zdrowa jest również kuchnia śródziemnomorska. Trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach. Dla przykładu – jeśli gotujemy makaron, to koniecznie al dente. Jeśli podamy rozgotowane kluchy i to jeszcze z jakimś tanim sosem z puszki – na pewno zdrowiu nie pomożemy...